Sign In

Aktualności

Najnowsze wiadomości motoryzacyjne
Zmatowiałe reflektory w aucie. Jak sobie z tym radzić?

Zmatowiałe reflektory w aucie. Jak sobie z tym radzić?

Zmatowiałe reflektory to jeden z najczęstszych problemów każdego kierowcy. Ich przyczyną są zwykle warunki atmosferyczne, które jak wiadomo – są różnorodne. Mikroryski także wpływają na słabsze przepuszczanie świateł w reflektorach. Powstają one bowiem w trakcie jazdy. Kolejną przyczyną jest choćby tworzywo, z którego wykonano reflektory samochodowe. Co zatem zrobić, aby problem zmatowiałych reflektorów nie był codziennością kierowców?

Zmatowiałe lampy w samochodzie

Z pewnością zmatowiałe lampy nie wpływają na atrakcyjny wygląd samochodu. Niestety, ale to jeszcze nie wszystko. Kluczowym problemem jest później zmniejszony zasięg świateł oraz ich intensywność. W związku z tym trzeba zatem uważać głównie podczas nocnej jazdy. W tej sytuacji każdy metr właściwie oświetlonej drogi jest niemal na wagę złota, gdyż to wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

zmatowiałe reflektory

Bardzo ważne jest, aby zniwelować problem zmatowiałych reflektorów poprzez renowację. Pozwoli ona na odświeżenie ich wyglądu, jak również wpłynie na lepszą widoczność na drodze.

Oczywiste jest, że reflektory samochodowe z upływem czasu matowieją albo niszczeją w jeszcze inne sposoby. Wielu kierowców kupuje nowe lampy, jednakże istnieją pewne sposoby na zachowanie tych dotychczasowych. W pierwszej kolejności zniszczeniu ulega zewnętrzna warstwa plastikowej powłoki z reflektora. Występują tańsze, a nawet ekologiczne rozwiązania, dzięki którym można poddać renowacji obecne reflektory. Dodatkowo, profesjonaliści z serwisu także służą swoją pomocą i doświadczeniem.

Sposoby na zmatowiałe reflektory

Zmatowiałe reflektory można wyczyścić przykładowo pastą polerską. Może być taka sama jak do polerowania lakieru samochodowego bądź specjalnie dedykowana do regeneracji lamp. Mocno ściernym materiałem należy najpierw zedrzeć lakier, który zabezpiecza reflektor. Idealnie sprawdzi się również polerka obrotowa do lakieru. Dzięki niej można przyspieszyć prace renowacyjne.

Innym sposobem na problem zmatowiałych reflektorów jest zabezpieczenie ich folią ochronną. Warto wspomnieć, że jest ona nieco droga, gdyż ceny wahają się 200-400zł. Mimo wszystko zaleca się, aby bez doświadczenia tego nie robić. Folia działa w ten sposób, że zabezpiecza wskazaną powierzchnię przed wszelkimi zadrapaniami albo odpryskami, a nawet wpływem działania różnorodnych czynników atmosferycznych. Obecnie na rynku są dostępne produkty z samonaprawiającą formułą. Sprawia ona, iż drobniejsze rysy zaczynają znikać samoistnie.

sposób na zmatowiałe reflektory

Problem zmatowiałych reflektorów a pomoc specjalistów

Problem zmatowiałych reflektorów może okazać się na tyle poważny, że samodzielnie będzie trudno zniwelować ten problem. W tej sytuacji można powierzyć to zadanie specjalistom. Kierowcy zwykle nie posiadają wystarczającej wiedzy odnośnie polerowania reflektorów. W wielu przypadkach nie trzeba od razu kupować nowych lamp tylko wystarczy oddać je profesjonalnej renowacji. Najczęściej skutkuje ona zwiększeniu jasności oraz jakości światła lamp aż o 40%! To jest niezwykle ogromna różnica.

Regeneracja zarysowanych lamp samochodowych jest zalecana przede wszystkim wtedy, gdy mają one nie tylko zarysowaną, ale również zmatowioną powierzchnię. Ten naturalny proces powstaje także poprzez działanie silnego światła słonecznego albo ze względu na mechaniczne uderzenia np. fragmentów asfaltu, drobniejszych kamieni itp.

Właściwie przeprowadzona przez specjalistów renowacja reflektorów to skomplikowany proces, który wymaga zastosowania przede wszystkim wiedzy, narzędzi i odpowiednich preparatów. W zamian za to można uzyskać trwalsze i zadowalające efekty wpływające na bezpieczeństwo na drodze.

Podobne artykuły