Sign In

Aktualności

Najnowsze wiadomości motoryzacyjne
Jak poprawić działanie klimatyzacji samochodowej w upały? Co warto wiedzieć?

Jak poprawić działanie klimatyzacji samochodowej w upały? Co warto wiedzieć?

W sezonie letnim upały mogą dla wielu osób być bardzo uciążliwe choćby ze względu na gorsze samopoczucie. Pomimo tego, że klimatyzacja samochodowa jest zamontowana w niemal każdym pojeździe to nie ochłodzi ona w momencie wnętrza rozgrzanego auta kabiny pasażerskiej. Najgorsze są zapewne momenty, kiedy trzeba wsiąść do zaparkowanego na słońcu pojazdu znajdującego się na parkingu. Występują jednakże pewne sposoby, aby to zmienić i żeby klimatyzacja w upały działała w poprawny sposób. Dzięki temu można swobodniej jeździć.

Poprawa działania klimatyzacji samochodowej w upały

Kiedy na dworze jest około 30 stopni Celsjusza to po otwarciu drzwi z samochodu można poczuć przysłowiowy żar. W środku temperatura może wtedy wynosić nawet 60 stopni! Niezwykle istotne jest to, aby przed podróżą chociaż na minutę otworzyć wszystkie drzwi w aucie. Dzięki temu można zniwelować duszne powietrze w kabinie. Działanie klimatyzacji przynajmniej będzie efektywniejsze. Zaleca się również, aby wietrzyć jeszcze wnętrze samochodu podczas kilku pierwszych minut w trakcie jazdy. Odejmując w ten sposób kilka stopni w kabinie pasażerskiej, kierowca może jednocześnie uruchomić klimatyzację samochodową. Tego typu działanie będzie polegać na wtłaczaniu zimnego powietrza poprzez jednoczesne wypychanie nagrzanego w samochodzie. W pojazdach z dwiema parami drzwi zaleca się, żeby otworzyć szyby tylko w tylnych drzwiach.

jak dbać o klimatyzację samochodową?

Działanie klimatyzacji samochodowej można usprawnić również poprzez włączenie zamkniętego obiegu. Układ wentylacji będzie pobierał powietrze z zewnętrznej części pojazdu. Klimatyzator musi bowiem chłodzić powietrze, a następnie wtłaczać je do kabiny. W zamkniętym obiegu w układzie występuje powietrze, które zostało wcześniej już schłodzone. Następnie z każdym cyklem jest go znacznie więcej w aucie. Pasażerowie mogą zatem wreszcie przyjemniej podróżować.

Innym sposobem na polepszenie działania klimatyzacji jest przełączenie jej w tryb recyrkulacji powietrza po wstępnie schłodzeniu kabiny pasażerskiej. Dzięki temu klimatyzacja może skorzystać z tego powietrza, które zostało wcześniej schłodzone. Klimatyzacja samochodowa ma więc dużo mniej pracy do wykonania i mniejsze trudności związane z utrzymaniem wskazanej temperatury.

Klimatyzacja samochodowa – o czym należy pamiętać?

Korzystając z klimatyzacji samochodowej warto pamiętać o kilku istotnych wskazówkach. Po schłodzeniu kabiny pasażerskiej należy wyłączyć obieg zamknięty. Najlepiej jest, aby wentylować wnętrze pojazdu. Po obniżeniu temperatury i otwarciu obiegu, efektywność funkcjonowania klimatyzacji nie pogorszy się.

W pewnych przypadkach może jednakże okazać się, że klimatyzacja samochodowa jest niesprawna. Na nic zdadzą się zatem jakiekolwiek wskazówki mające na celu poprawę działania klimatyzacji, ewentualnie przyniesie ona częściową ulgę. W tej sytuacji może być winny niski stan czynnika chłodzącego w klimatyzacyjnym układzie. Problem może także wynikać z powstałej usterki klimatyzacji. Przykładem jest choćby nieszczelność albo problemy osuszacza, a nawet zużycia kompresora. W tych przypadkach konieczna jest niewątpliwie wizyta w warsztacie oraz diagnostyka wykonana przez doświadczonego mechanika.

serwis klimatyzacji samochodowej

Serwisowanie klimatyzacji samochodowej

Regularne serwisowanie klimatyzacji samochodowej jest niezwykle ważne. To przyczynia się do sprawnego jej funkcjonowania. Niestety, ale wielu kierowców zapomina o tej czynności. Mała ilość czynnika odpowiadającego za chłodzenie w układzie skutkuje słabszą skutecznością pracy klimatyzacji. Po tzw. „nabiciu” klimatyzacji samochodowej trzeba jeszcze wymienić filtr kabinowy.

Podobne artykuły