Sign In

Aktualności

Najnowsze wiadomości motoryzacyjne
Wymiana opon na jesień. Teraz zapłacisz więcej!

Wymiana opon na jesień. Teraz zapłacisz więcej!

Wymiana na opony zimowe wiąże się zwykle z wizytą na wulkanizacji. Niewątpliwe jest, iż opony trzeba wymieniać, dlatego że od ich stanu zależy nasze bezpieczeństwo na drogach. Warto wcześniej pomyśleć o tej inwestycji, aby uniknąć później ewentualnie dodatkowych wydatków związanych z samochodem. Kierowcy mogli się wcześniej tylko domyślać, że wraz ze wzrostem inflacji, wzrośnie również cena za wykonanie tej usługi. Jakie czynniki mają jeszcze wpływ na ponoszone większe koszty?

Wymiana opon – co wpływa na cenę?

Wymiana opon to tylko ogólne pojęcie. Na cenę tej usługi wpływa przede wszystkim rozmiar felgi oraz jej typ, jak również to, czy przykładowo, opony są wyposażone w czujniki ciśnienia. Wulkanizacja to miejsce, które oczywiste jest, że trzeba opłacić, zatem ze wzrostem ponoszonych kosztów prowadzenia, wzrasta też cena za wymianę opon.

wzrost cen wymiana opon

Jaka cena wymiany opon na jesień 2023?

Wymiana opon na jesień z pewnością będzie większa niż w ubiegłym roku. Szacuje się, iż w wiosennym sezonie kierowcy płacili średnio o 9% więcej. Dodatkowo, im większy rozmiar felgi, tym większa cena. Za wymianę opon na aluminiowej feldze do 16” można zapłacić ok. 150zł. W związku z tym, największe koszty poniosą kierowcy posiadający aluminiowe felgi w rozmiarze 21” oraz większych. Wyższe koszty wymiany na opony zimowe dotyczą również właścicieli stalowych felg.

Wulkanizacja musiała podnieść także koszty wykonywanych usług dla samochodów typu SUV oraz tych, którzy korzystają z opon typu run flat. Wzrost cen nie ominie nawet pojazdów wyposażonych w czujniki ciśnienia.

Na chwilę obecną najwyższe ceny są w Sosnowcu. Tam bowiem cena wzrosła o ok. 6 zł na oponie. Chwilowo w Katowicach i Białymstoku średni koszt wymiany opon zimowych nie uległ jeszcze podwyższeniu.

Wymiana opon – czy wzrost cen jest konieczny?

Wulkanizacja musi wręcz podnieść ceny za wymianę opon. Trzeba brać pod uwagę to, że ogumienie należy dopasować do warunków, które w danym sezonie panują na drodze, aby zapewnić możliwie najlepsze parametry jezdne, gdyż to wszystko przekłada się na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Zarówno zoptymalizowane mieszanki gumowe, jak i rzeźby bieżników w realny sposób wpływają na osiągi danego pojazdu w różnorodnych warunkach – czy to na suchej, czy też mokrej nawierzchni.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór modeli opon letnich i zimowych, a także całorocznych. Dzięki temu można bez problemu dopasować je adekwatnie do posiadanych środków pieniężnych. Zakup oraz wymiana opon to drogocenna inwestycja m.in. pod względem bezpieczeństwa.

wymiana opon na jesień

Wulkanizacja – dlaczego warto skorzystać z jej usług?

Wulkanizacja to miejsce, gdzie pracują doświadczone osoby. Nie każdy potrafi i ma możliwość, aby wymienić opony na jesień przy domu. Niekiedy trzeba też skorzystać z odpowiednich narzędzi. To wszystko wiąże się jednakże albo z ich posiadaniem, albo też wiedzą odnośnie ich stosowania. Warto zatem skorzystać z fachowej pomocy.

Posiadacze ciężarowych aut mogą mieć także trudniej, aby móc samodzielnie wymienić koła. Gabaryty, waga samochodu i niezbędny dobrej jakości podnośnik mogą uniemożliwiać sprawną i samodzielną wymianę opon na jesień. W związku z tym, dla pewności najlepiej, żeby zlecić wymianę opon w serwisie wulkanizacyjnym.

Niewątpliwe jest, że opony to jedyny możliwy punkt styku auta z nawierzchnią, więc trzeba je traktować z odpowiednią dbałością. Zawsze trzeba wybierać taką wulkanizację, na której pracownicy dysponują specjalistycznym sprzętem. Wcześniej można również zasięgnąć opinii innych kierowców odnośnie danego serwisu wulkanizacyjnego. Podstawą zaletą fachowca jest posiadana przez niego wiedza.

Szukasz sprawdzonej wulkanizacji w Warszawie? Zapraszamy do naszego katalogu:
Wulkanizacja Warszawa

Podobne artykuły