Sign In

Aktualności

Najnowsze wiadomości motoryzacyjne
Dlaczego ceny aut rosną i co możemy z tym zrobić?

Dlaczego ceny aut rosną i co możemy z tym zrobić?

Niewątpliwe jest, że ceny aut w 2023 roku znacznie wzrosły w porównaniu choćby do poprzednich kilku lat wstecz. Niestety, ale różnica jest bardzo duża, więc kierowcy kupując choćby używane pojazdy odczują to w swoich finansach. Od czego zależą ceny zakupu nowych samochodów czy tez używanych? Dlaczego ceny aut rosną w tak szybkim tempie?

Pandemia i jej wpływ na rynek motoryzacyjny

Oczywiste jest, że ceny zakupu używanych samochodów albo zupełnie nowych zależą przede wszystkim od marki modelu, jak również wieku danego pojazdu. Na ceny aut w 2023 roku ma decydujący wpływ jeszcze kilka innych czynników. Jednym z nich jest niedawno zakończona pandemia. Rozpoczęła się ona w 2020 roku i właśnie wtedy nastąpił pierwszy spadek na rynku samochodów. Patrząc po wynikach, wyraźnie widać, że doszło wtedy wręcz do paraliżu gospodarek. Na szczęście w pierwszym kwartale kolejnego roku wzrosła już sprzedaż, ale niestety również też ceny…

Na obecnym rynku wciąż wzrastają ceny zakupu nowych samochodów, co zapoczątkowało m.in. pandemią i niestety utrzymuje się do dziś. Konsumenci wciąż mają problem ze znalezieniem równowagi pomiędzy kosztami a dostępnością zupełnie nowych pojazdów. Można tylko domyślić się, jak tego typu sytuacja wpłynie na przeciętnych nabywców stających przez wyzwaniem dostosowania się do nieustannie rosnących cen adekwatnie do niewystarczających albo chociaż stagnujących wynagrodzeń.

rosnące ceny aut 2023 r

Dlaczego ceny aut rosną przez wojnę w Ukrainie?

Ceny aut w 2023 roku są także wysokie ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę. Wynika to z tego względu, że Ukraina to główny dostawca wiązek elektrycznych. W tym trudnym okresie doszło do zamknięcia fabryk i problemów z dostawami. To z kolei przełożyło się na problemy producentów samochodów z rentownością. W tym czasie dostrzeżono największy wzrost cen. Spadek sprzedaży był mniejszy aż o 10,6% w porównaniu do wcześniejszego roku.

Inflacja a ceny aut w 2023 roku

Ceny zakupu używanych samochodów czy też nowych wzrosły także przez wyższy poziom inflacji. Wiąże się to z wyższym kosztem produkcji pojazdów ze względu na wysokie ceny surowców i energii, jak również wzrastających kosztów samej pracy przy aucie. Pomimo tego, że ceny jak na razie nieustannie wzrastają to można dostrzec, że Polacy kupują nawet lepiej wyposażone samochody. Dotyczy to nie tylko firm, ale też osób fizycznych.

Ceny aut w 2023 roku ciągle rosną także ze względu na niedobory półfabrykatów, wiązek elektrycznych oraz surowców. Koszty samej produkcji są też duże, dlatego że obejmują one energię, wodę i koszty pracy. Dodatkowo, koszty logistyki wraz z promowaniem modeli na rynku wpływają na politykę cenową.

inflacja a ceny samochodów osobowych

Wzrost cen samochodów osobowych

Zapewne większość kierowców chcących zmienić swój pojazd, śledzi ceny i zadaje pytanie – dlaczego ceny aut w 2023 roku tak drastycznie wzrosły? Tak dynamiczne tempo wzrostu cen nowych pojazdów wzbudza niepokój nie tylko konsumentów, ale również badaczy motoryzacyjnej branży. Zgodnie z udostępnionymi danymi przez Instytut IBRM Samar, w kwietniu bieżącego roku osiągnięto następny rekord, co wpisało się w trend nieustannego wzrostu cen.

Cała ta sytuacja stawia kierowców przez wyzwaniem finansowym. To duże zagrożenie dla branży, ponieważ odnotowano, iż średnia cena nowego pojazdu we wrześniu była o 13,8% większa w porównaniu do poprzedniego roku. Ceny zakupu nowych samochodów wzrosły średnio o 18,7 tys. zł. Nasuwa się zatem pytanie, czy ceny aut wciąż będą takie wartościowe? Czy jest coś, co może zatrzymać ten trend? Na chwilę obecną trzeba chyba jedynie uzbroić się w cierpliwość i obserwować dynamicznie zachodzące zmiany na rynku motoryzacyjnym.

Podobne artykuły