Sign In

Aktualności

Najnowsze wiadomości motoryzacyjne
Jak usunąć naklejkę rejestracyjną z przedniej szyby samochodu?

Jak usunąć naklejkę rejestracyjną z przedniej szyby samochodu?

4 września 2022 roku zniesiono obowiązek umieszczania naklejek rejestracyjnych na przedniej szybie pojazdu. To oznacza, że dotychczasową można usunąć. Może wydawać się, że to łatwa czynność, jednakże tak nie jest do końca. Jak najlepiej usunąć naklejkę rejestracyjną z przedniej szyby pojazdu? Jaki sposób jest najbardziej skuteczny, aby na szybie nie pozostały resztki folii i kleju?

Naklejka rejestracyjna na szybie pojazdu – o czym warto wiedzieć?

Naklejka rejestracyjna jest wykonana z delikatnej folii. Podczas próby usuwania jej, zwykle urywa się na drobniejsze kawałki. Na szybie mogą pozostać zatem drobinki winiety oraz kleju. Usunięcie naklejki z przedniej szyby pojazdu nie jest łatwym zadaniem. Należy wykorzystać do tego pewne przybory ułatwiające wykonanie tego zadania. Postępując krok po kroku z instrukcją można poradzić sobie bez problemu.

naklejka rejestracyjna jak usunąć?

Usuwanie naklejki rejestracyjnej z przedniej szyby pojazdu – sprawdzony sposób

Klej z naklejki na przedniej szybie pojazdu jest na tyle mocny, że trzeba go wcześniej zmiękczyć. Za pomocą suszarki do włosów albo opalarki można rozgrzać szybę samochodu. Tę czynność najlepiej wykonać w sezonie letnim. Szybę należy podgrzewać dopóty, dopóki odczuje się lekki dyskomfort po przyłożeniu dłoni.

Chcąc usunąć naklejkę z przedniej szyby pojazdu zimą trzeba pamiętać o stopniowym oraz równomiernym nagrzewaniu. Po gwałtownym wykonaniu tej czynności mogą powstać naprężenia, a w najgorszym wypadku może dojść nawet do pęknięcia szkła.

Kolejnym etapem jest delikatne podważenie naklejki czymś ostrym. Przykładem jest nóż do tapet. To elastyczne narzędzie z cienkim i ostrym zakończeniem. Świetnie sprawdzi się również pęseta bądź żyletka, mimo że już jest większe ryzyko skaleczenia.

Na koniec wystarczy powoli usuwać naklejkę z przedniej szyby samochodu. Kiedy pozostaną śladowe ilości i resztki kleju to należy je natychmiast usunąć. Wystarczy bowiem użyć szmatkę nasączoną zmywaczem do paznokci bądź benzyną ekstrakcyjną. Nie wolno usuwać naklejki z przedniej szyby pojazdu przy zamkniętych drzwiach. Powstające opary mogą być szkodliwe dla ludzkiego zdrowia.

usuwanie naklejki rejestracyjnej

Naklejka rejestracyjna na szybie a zmiany w przepisach

Ważne przepisy dla kierowców weszły w życie 31.01.2022 roku. Od tego czasu można rejestrować samochód bez konieczności zmiany numerów oraz naklejki. Teraz te zasady obowiązują w całym kraju, a nie tylko w powiecie jak wcześniej. Odnosi się to do sytuacji, kiedy pojazd jest zarejestrowany w Polsce, a tablice rejestracyjne nie są uszkodzone i posiadają one aktualny wzór.

Zniesienie obowiązku posiadania naklejki rejestracyjnej na przedniej szybie pojazdu stanowi część pakietu deregulacyjnego dla kierowców. Dodatkowo, znika także karta pojazdu.

Oczywiste jest, iż można pozostawić dotychczasową naklejkę na szybie samochodu, jednakże można już ją usunąć bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji. Wcześniej można było otrzymać mandat w wysokości 20-500 zł.

Podsumowanie

Usunięcie naklejki z przedniej szyby pojazdu nie jest trudne. Ta czynność jest łatwa w przebiegu, kiedy zostaje ona właściwie wykonana. Bez wcześniejszego ogrzania jest wręcz niemożliwe jej usunięcie. Dodatkowo to mógłby być większy problem, gdyż powstaje większe ryzyko zarysowania szyby. Zastosowanie suszarki do włosów jest najbardziej popularnym i skutecznym rozwiązaniem. Od teraz można bez obaw poruszać się samochodem bez umieszczonej na szybie naklejki.

Podobne artykuły