Sign In

Aktualności

Najnowsze wiadomości motoryzacyjne
Motoryzacja przygotowuje się do przejścia na produkcję samochodów elektrycznych

Motoryzacja przygotowuje się do przejścia na produkcję samochodów elektrycznych

Branża motoryzacyjna nieustannie rozwija się wraz z technologią. Obecnie producenci samochodów stale pracują nad przygotowaniem różnorodnych gam modelowych. To wymaga jednak ciągłego i dokładnego opracowywania nowych komponentów albo dokonywania modyfikacji dotychczasowych zakładów produkcyjnych. Na czym dokładniej polega planowana już od dłuższego czasu zmiana dotycząca produkcji samochodów elektrycznych?

Nowoczesna motoryzacja

Motoryzacja to obecnie czas ogromnych zmian. W Europie widać nacisk na nisko- oraz bezemisyjne środki transportu. Nie można ukryć, iż pandemia, jak również tocząca się wojna na Ukrainie przyczyniły się do zakłócenia łańcuchów dostaw. To wszystko wpływa na zmiany w funkcjonowaniu firm motoryzacyjnych.

Producenci aut toczą „wyścig” w przechodzeniu na modele głównie o zerowej emisji CO2. Zarówno w Europie, jak i w Chinach dominują cele klimatyczne. Dodatkowo, można zauważyć, że w pewnych państwach dąży się do wprowadzenia zakazu używania samochodu na paliwa kopalne.

produkcja samochodów elektrycznych

Proces przejścia na produkcję samochodów elektrycznych

Producenci z branży motoryzacyjnej transformują swoje obecne zakłady, żeby w niedalekiej przyszłości móc już produkować elektryki. Najpierw muszą jednak oni zamrozić rozwój silników spalinowych. Niewątpliwe jest, iż są one niezwykle zaawansowane, a także spełniają rygorystyczne wręcz wymagania.

Kolejnym elementem jest elektryfikacja własnych gam modelowych przez koncerny. Do ich zadań należy teraz opracowanie platform, aby były one dopasowane do produkcji samochodów elektrycznych bądź zmodernizowanie istniejących już w Europie. Dla przykładu – Volvo planuje, że za dwa lata elektryki będą sprzedawane aż w 50%! BYD – chińska firma rok temu przestała sprzedawać auta spalinowe.

Następnym krokiem dążącym do ułatwienia transformacji elektrycznej przez branżę motoryzacyjną jest praca nie tylko nad bateriami, ale również recyklingiem. Obecnie duży nacisk kładzie się na ekologię, zatem pojazdy też muszą być ekologiczne, co stanowi kluczowy aspekt. To oznacza, iż m.in. koncerny muszą znaleźć sposoby na późniejszy recykling baterii albo znaleźć sposób na wytwarzanie ich z możliwie największej ilości surowców, które pochodzą z recyklingu.

Produkcja samochodów elektrycznych – Volvo

Volvo planuje, aby od 2030 roku skupić się wyłącznie na produkcji samochodów elektrycznych. Ponadto, w planach uwzględniono, że wszystkie tego typu pojazdy będą sprzedawane tylko online – w Internecie.

Rozwój branży motoryzacyjnej w Volvo polega także na zainwestowaniu aż 1,2 mld EUR na rzecz budowy fabryki samochodów elektrycznych na Słowacji. Szacuje się, że tam jest ugruntowany łańcuch dostaw dla branży motoryzacyjnej. Volvo Cars ma zatem szansę na stworzenie europejskiego trójkąta, który będzie obejmował własny największy region sprzedaży.

Produkcja samochodów elektrycznych przez Volvo Cars ma obejmować globalny zasięg produkcyjny – Europę, Azję oraz Stany Zjednoczone. Branża motoryzacyjna tworzona przez Volvo planuje produkcję aż 250 000 pojazdów rocznie. Stwarza to jednocześnie aż kilka tysięcy miejsc pracy. Być może w przyszłości dojdzie do rozbudowy danego zakładu.

Volvo samochody elektryczne

Rozwój branży motoryzacyjnej, Co nas czeka?

Producenci branży motoryzacyjnej muszą przygotować się też przede wszystkim pod względem finansowym. Obecnie samochody elektryczne są bardzo drogie. Niestety, ale nie przynoszą one jeszcze zbyt dużych zysków. Niektórzy nawet dużo tracą, ale tylko po to, by w niedalekiej przyszłości zwiększyć sprzedaż wyprodukowanych samochodów elektrycznych. Być może takie działanie wpłynie na zwiększenie popytu na auta albo zminimalizowanie średniej emisji spalin wiążące się z kolei z płaceniem niższych kar.

Podobne artykuły