Sign In

Aktualności

Najnowsze wiadomości motoryzacyjne
Darmowe autostrady dla kierowców w 2023 roku

Darmowe autostrady dla kierowców w 2023 roku

W najbliższych miesiącach szykują się ogromne zmiany dla naszego społeczeństwa, m.in. dla kierowców. Rada Ministrów przyjęła już projekt, którego celem jest zniesienie opłat za przejazdy zarówno dla samochodów osobowych, jak i motocykli na autostradach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Wraz z dniem 1 lipca 2023 roku kierowcy pojazdów o masie do 3,5 t nie będą już ponosić opłat na autostradzie A2 Konic – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica. Czy darmowe autostrady to dobry pomysł?

Darmowe autostrady 2023 – projekt

Zgodnie z projektem, dojdzie do usunięcia dotychczasowych przepisów, zgodnie z którymi kierowcy jak dotąd płacili za przejazd autostradami zarządzanymi przez GDDKiA. Według kalkulatora dostępnego na stronie systemu e-Toll, kierowcy mogą zaoszczędzić 14,20 zł na odcinku Wrocław-Gliwice, a na trasie Konin-Stryków nawet 9,90 zł. Czym jest zatem e-Toll?

darmowe autostrady 2023

Do czego służy system e-Toll?

System e-Toll zastąpił usługi oferowane przez austriacką firmę Kapsch. Pierwotnie to ona zbudowała w naszym kraju oraz początkowo obsługiwała system viaToll. Służył on bowiem do pobierania opłat za korzystanie z autostrad przez kierowców poruszających się pojazdami do 3,5 ton. Pomimo tego, iż ten system działał bardzo skutecznie to jednakże posiadał pewne ograniczenia. Przykładem jest konieczność instalowania na tych odcinkach, które są objęte opłatami infrastruktury komunikującej się z nadajnikami umieszczonymi w samochodach.

Firma Kapsch pobierała zatem opłaty za usługę, którą było zarządzenie systemem. System e-Toll świadczy znacznie prostszą formą poboru opłat opierająca się na geolokalizacji. Kiedy wejdą już oficjalnie „w życie” darmowe autostrady dla kierowców w 2023 roku to system e-Toll pomimo tego, że nie zniknie to przestanie tylko obowiązywać wskazaną grupę kierowców, którą tworzą osoby przemieszczające się pojazdami do 3,5 t. To bardzo duże ułatwienie, dlatego że wiele osób wskazuje na to, że system e-Toll został niestety źle zaprojektowany.

płatne autostrady Polska 2023

Zmiany po wprowadzeniu projektu darmowych autostrad 2023

Z pewnością wielu kierowców zastanawia się, jakich należy oczekiwać zmian po wdrożeniu projektu związanego z darmowymi autostradami w 2023 roku. Najpierw trzeba wyjaśnić, iż ten pomysł jest podyktowany potrzebami społecznymi odnoszącymi się do możliwości bezpłatnego korzystania z dotychczasowych płatnych autostrad, które są zarządzane przez organy państwowe.

Wprowadzone zmiany w dalszych nowelizacjach ustawy są konsekwencją przewidzianych zmian w ustawie o autostradach płatnych, jak również o Krajowym Funduszu Drogowym.

Niewątpliwe jest, że będą wymagane przejściowe przepisy, które regulują kwestie związane z opłatami za przejazd autostradą pobranych czy też dochodzonych przez KAS jeszcze przed wejściem w życie planowanej ustawy i wszelkich organizacyjnych elementów odnoszących się do systemu poboru tej opłaty, które zostały przyjęte przez KAS.

Kolejnym ciekawym elementem nowej ustawy dla kierowców jest uniemożliwienie wprowadzenia opłat również na kolejnych zarządzanych przez GDDKiA autostradach. Dotyczy to tych odcinków, które są aktualnie bezpłatne oraz na odcinkach będących jeszcze w realizacji.

Darmowe autostrady dla kierowców w 202 roku wiążą się przede wszystkim z oszczędnościami dla kierowców. Szacuje się, że to rozwiązanie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na alternatywnych drogach, które jak na chwilę obecną są najczęściej wybieranym ze względu na ponoszenie opłat na przejazd na autostradzie.

Podobne artykuły