Sign In

Aktualności

Najnowsze wiadomości motoryzacyjne
Kiedy można prowadzić auto po wypiciu alkoholu? Jakie są restrykcje i co musisz wiedzieć?

Kiedy można prowadzić auto po wypiciu alkoholu? Jakie są restrykcje i co musisz wiedzieć?

Występują pewne wytyczne na podstawie których można oszacować czas, po jakim mniej-więcej powinno się mieć możliwość, aby prowadzić samochód. Niewątpliwe jest, iż nie wolno nigdy wsiadać za kierownicę po wypiciu alkoholu, jednakże są granice promili, których nie można przekraczać. Okazuje się, iż alkohol utrzymuje się nieco dłużej w ludzkim organizmie niż mogłoby się wydawać. Ile zatem trzeba czekać, żeby móc prowadzić auto po alkoholu?

Prowadzenie auta po alkoholu – od czego to zależy?

Jeśli chodzi o prowadzenie auta po alkoholu to nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to zagadnienie. Wszystko bowiem zależy od wielu czynników, jak np.: rodzaj i ilość alkoholu, czy piło się na pusty bądź pełny żołądek, waga, wzrost, jak również dolegliwości zdrowotne. Spośród innych wyznaczników należy wskazać na typ sylwetki – czy jest ona krępa czy może drobniejsza.

Warto pamiętać, że każdy organizm jest inny i każdy inaczej reaguje na alkohol. Kluczowe jest także choćby tempo picia i spożywana w tym czasie żywność. Czas prowadzenia samochodu po spożytym alkoholu zależy nawet od rodzaju i ilości przyjmowanych leków.

picie alkoholu a prowadzenia auta?

Alkohol a prowadzenie auta

Obecnie występują internetowe kalkulatory promili. Podają one wyłącznie orientacyjne wartości. Po wypiciu alkoholu nie wolno kierować się nimi jako jedynym wyznacznikiem chcąc wiedzieć, kiedy można prowadzić samochód.

Z profesjonalnych alkomatów można skorzystać za darmo na policyjnych komisariatach. Stacje benzynowe też oferują tego typu usługę, jednakże zwykle za kilkuzłotową opłatą.

Przelicznik spalania alkoholu

Szacuje się, iż ludzki organizm potrzebuje najczęściej około 2-3 godzin, aby spalić 20 g czystego alkoholu. Ta ilość występuje w 50 g wódki. Piwo zawiera 25 g, natomiast 100 ml wina – 12 g etanolu. Często kobiecy organizm dłużej wydala z siebie dotychczasową zawartość alkoholu.

Zgodnie z teorią, alkohol metabolizuje się z prędkością wynoszącą 0,2 promila na jedną godzinę. To tylko teoretyczne wskazówki, zatem w przypadku wątpliwości co do prowadzenia auta po alkoholu najlepiej odczekać nieco dłużej i dopiero potem wykonać ponownie test.

Nie należy co do grama przeliczać alkoholu i czasu jego spalania, dlatego że u jednych może on utrzymywać się dłużej, a wśród innych szybciej wydali się. Zaleca się, żeby stężenie alkoholu sprawdzać po kwadransie od momentu wypicia go. Dopiero od tej pory można szacować ilość godzin, po których prawdopodobnie będzie można prowadzić samochód.

prowadzenie auta po alkoholu

Prowadzenie auta po alkoholu a prawo w Polsce

Przepisy prawne pod względem dopuszczalnego limitu spożywanego alkoholu w Polsce nie zmieniły się od wielu lat. Wykroczenie (art. 87 kw) jest wtedy, gdy alkomat wskaże wynik w granicach 0,2 – 0,5 promila. Z kolei wyższy wynik odnosi się do art. 115 Kodeksu karnego, czyli już przestępstwa. Z pewnością każdy odpowiedzialny kierowca nie będzie prowadził auta po alkoholu, jeśli nie będzie pewny swojego wyniku na alkomacie.

Prowadzenie auta po alkoholu. Można czy nie można?

Na czas prowadzenia auta po spożytym alkoholu ma wpływ wiele czynników przyczyniających się do możliwości wykonania tej czynności. Trzeba jednakże kierować się zdrowym rozsądkiem i przyjąć zasadę, że im więcej wypije się, tym trzeba dłużej odczekać z prowadzeniem samochodu. Alkohol jest niezwykle zdradliwym napojem. Wiele osób może wręcz nie odczuwać skutków upojenia. Dla pewności najlepiej wykonać wiarygodny test  specjalistycznym alkomatem. Pijąc alkohol wieczorem, z pewnością najlepiej będzie odczekać z prowadzeniem pojazdu przez następny dzień.

Podobne artykuły