Zamarznięty zamek w samochodzie. Co dalej i jak sobie poradzić?
Zima dla wielu kierowców może przysporzyć wiele problemów. Przykładem może być m.in. zamarznięty zamek drzwi od samochodu po mroźniejszej nocy. Jak w szybki sposób rozwiązać ten problem? Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami pamiętając, iż najważniejsze jest jednak, aby zachować spokój nawet w takiej sytuacji.
Sposoby na zamarznięty zamek w samochodzie
Zaleca się, aby w pierwszej kolejności sprawdzić, które drzwi zostały zablokowane. Być może uda się wejść chociaż przez jedne, a pod wpływem jazdy samochodem i ogrzewania, resztę będzie dało się później otworzyć. Co jednak w sytuacji, kiedy jest to zupełnie niemożliwe?
Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie specjalnego odmrażacza do zamków, który można kupić zarówno na stacjach paliw, jak i w sklepach internetowych. Najczęściej występują one w sprayu albo w postaci płynu czy też emulsji. Tego typu aplikator trzeba umieścić w mechanizmie zamku, wlać go, a następnie odczekać chwilę, aby zaczął efektywnie działać. Obecnie odmrażacz do zamków można kupić za kilkanaście złotych. Istotne jest, żeby aplikować go bezpośrednio w szczelinę. Odmrażacz, jak i aerozol WD-40 można stosować tylko profilaktycznie, żeby w pierwszej kolejności spróbować zapobiec tworzeniu się lodu.
Kolejny sposób na odmrożenie zamarzniętego zamka polega na wykorzystaniu ciepłej wody. Wystarczy przybliżyć do zamka termofor albo butelkę z gorącą wodą i odczekać do momentu, kiedy stopnieje lód. Im cieplejsza woda, tym szybciej można uzyskać zamierzony efekt, jednakże należy uważać, aby nie poparzyć się. Nie wolno wlewać wody do zamka, bo efekt może być zupełnie odwrotny!
Obecnie na drogach można spotkać jeszcze wiele samochodów bez elektrycznego kluczyka. Przy tego typu modelach można nieco podgrzać kluczyk, np. zapałką lub zapalniczką. Być może w ten sposób uda się rozmrozić zamek. Tej metody nie można jednak stosować przy nowocześniejszych pojazdach, gdyż płomień może uszkodzić elektronikę.
Chcąc odmrozić zamarznięty zamek w samochodzie można również wykorzystać nowoczesne rozwiązanie, którym jest elektryczny odmrażacz przeznaczony właśnie do zamków. Kształtem przypomina on standardowy kluczyk, więc można nosić go choćby w formie breloczka. To urządzenie trzeba tylko umieścić w zamku, a pod wpływem jego działania, lód zacznie topić się.
Po okresie pandemii, wiele osób wciąż stosuje środek odkażający do rąk. Taki preparat można również wykorzystać, aby spróbować otworzyć zamarznięty zamek w samochodzie. Musi on jednak w swoim składzie zawierać etanol oraz alkohol izopropylowy. Te substancje przyczyniają się do obniżenia temperatury zamarzania wody i mogą stopić lód, który powstał w mechanizmie zamka. Klucz wystarczy pokryć takim środkiem odkażającym i umieścić go w zamku. Po kilkudziesięciu sekundach powinno się dostrzec efekty.
Zamarznięty zamek w samochodzie – czy można zapobiec?
Oczywiste jest, iż lepiej zapobiegać niż później zmagać się z danym problemem, jakim jest np. zamarznięty zamek w samochodzie. Chcąc uniknąć takiej sytuacji warto podjąć pewne działania „profilaktyczne”.
Odmrażacz do zamków albo smar można wykorzystać jako preparaty konserwujące, które dodatkowo zapobiegają ewentualnej korozji. Po myjni trzeba usunąć zalegającą w uszczelkach oraz zamku wilgoć i również zastosować preparaty konserwujące. Innym rozwiązaniem jest zaklejenie na noc zamków taśmą.
Na rynku dostępne są specjalne osłony na samochód. Dzięki nim można okryć swój pojazd, jeśli na noc nie jest on zaparkowany w garażu. Jeśli to możliwe to najlepiej, aby auto parkować w miejscu, które rano będzie nasłonecznione. To zniweluje ryzyko zamarzania uszczelek i zamka.