Sign In

Aktualności

Najnowsze wiadomości motoryzacyjne
Wymiana opon na wiosnę. Jak ważny jest rodzaj opon na każdy sezon?

Wymiana opon na wiosnę. Jak ważny jest rodzaj opon na każdy sezon?

Wymiana opon stanowi jeden z najważniejszych elementów, które mają istotny wpływ na bezpieczeństwo pojazdu na drodze. Odpowiadają one bowiem za utrzymanie samochodu na nawierzchni. Z pewnością każdy kierowca marzy o tym, żeby użytkowane przez niego ogumienie mogło służyć możliwie najdłużej. Żywotność opon jest jednym z parametrów, na które trzeba zwracać uwagę podczas wyboru kompletu opon na kolejny sezon. Dlaczego zatem wymiana opon jest tak ważna?

Wymiana opon – kiedy jest zalecana?

Bardzo trudno jest określić trwałość opon, dlatego że stopień ich zużycia jest zależny od kilku ważnych czynników. Kluczową rolę odgrywa rodzaj nawierzchni w trakcie eksploatacji. Ponadto, duże znaczenie ma nie tylko obciążenie, ale także częstotliwość dynamicznego przyspieszania, jak i hamowania, a nawet sposób przemieszania się na zakrętach.

Szacuje się, iż właściwie użytkowane ogumienie najczęściej powinno wytrzymać przebieg oscylujący wynoszący 50-80 tys. km. Tego typu dystanse są wyznaczane przez producentów poprzez graniczne zużycie bieżnika.

wymiana opon na wiosnę

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie – co ile lat/sezonów wymieniać opony. To one bowiem odpowiadają na nasze bezpieczeństwo na drodze. W tym celu trzeba regularnie zmieniać opony i na bieżąco sprawdzać ich stan.

Niewątpliwe jest, iż występują pewne ważne wytyczne odnośnie wymiany opon na nowe. Od produkcji opony nie może minąć więcej niż 10 lat. Przepisy wskazują, że nie można użytkować opon, jeśli ich bieżnik starł się do poziomu 1,6 mm. Ponadto, opona nie może być sparciała albo uszkodzona.

Rodzaje opon i ich „żywotność”

Na sezon zimowy trzeba wybrać opony posiadające o 15-30% mniejsze przebiegi niż na sezon letni. Warto wiedzieć, iż wszystko zależy też od temperatury panującej na zewnątrz. Powyżej 10 stopni bieżnik zwykle intensywniej ściera się, więc należy w szybszym czasie dokonać wymiany opon. Opony zimowe posiadają miękką mieszankę gumową, natomiast opony letnie – odrobinę twardszą.

Żywotność opon wielosezonowych jest już mniejsza. Wykorzystywana do produkcji opon mieszanka na całoroczne ogumienie musi gwarantować przyczepność nie tylko w mroźniejsze dni i noce, ale również w te upalne. Dla wielu kierowców zdecydowanie się na zakup rodzaju opon wielosezonowych może być ekonomicznym rozwiązaniem. Będą one bowiem użytkowane w trakcie dwóch sezonów w całym roku. Ponadto, wielosezonowe opony są wciąż udoskonalane.

Opony na wiosnę – charakterystyka opon

Opony pomimo tego, że na pierwszy rzut oka wyglądają niemal identycznie to różnią się przede wszystkim posiadanymi właściwościami, co wiąże się z ich przeznaczeniem. Po wymianie opon można dostrzec ich różnice w trakcie jazdy. Wersja letnia opon charakteryzuje się taką mieszanką gumową, która jest dedykowana do jazdy podczas cieplejszych dni i opadów deszczu. Opony na sezon letni są dostosowane do użytkowania w trakcie wyższych temperatur. Ponadto, zapewniają one pełnię osiągów. Zimówki w tego typu warunkach mogłyby stwardnieć i jednocześnie zmniejszyć przyczepność kół, co przekłada się na pogorszoną skuteczność hamowania. Letnie opony w wolniejszym czasie ścierają się na gorącym asfalcie.

rodzaje opon samochodowych

Biorąc pod uwagę rzeźbę bieżnika warto zwrócić uwagę, iż bieżnik w letnich oponach posiada większą powierzchnię styku wraz z daną nawierzchnią. To sprawia, że sterowalność na suchej drodze jest znacznie lepsza, natomiast krótsza droga hamowania. Układ właściwie ustawionych rowków jest odpowiedzialny za wydajniejsze odprowadzanie wody w trakcie opadów deszczu, a to zapobiega zjawisku zwanym aquaplaningiem.

Wymiana opon samochodowych – Co warto wiedzieć?

Okres wymiany opon zależy od wielu czynnik, w tym od własnych upodobań. Warto jednakże mieć na uwadze, iż z upływem czasem, a więc z każdym kolejnym sezonem, ogumienie traci posiadane dotąd właściwości. Wymiana opon jest bardzo ważna, ponieważ stanowią one podstawę bezpiecznej jazdy. Droga hamowania zależy od ogumienia, wykonywanych manewrów i przyczepności pojazdu niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Podobne artykuły