Sign In

Aktualności

Najnowsze wiadomości motoryzacyjne
Ceny paliw w 2023 roku. VAT na paliwo, czyli po ile paliwo od Stycznia 2023 roku?

Ceny paliw w 2023 roku. VAT na paliwo, czyli po ile paliwo od Stycznia 2023 roku?

Szacuje się, iż ceny paliw na polskich stacjach nieco wzrosną w porównaniu do minionego roku. Prawdopodobnie mogą one jednak utrzymać się jeszcze na poziomie stawek będących do dziś z minimalnymi podwyżkami bądź obniżkami. Od nowego roku wróciła również stawka wynosząc 23% VAT za paliwo.

Wzrost stawki VAT za opłatę paliwową

Zgodnie z obwieszczeniem, które opublikowano w Monitorze Polskim, w bieżącym roku opłata paliwowa powinna wynieść 172,91 zł za 1000 l benzyny silnikowej, a także wyrobów będących wynikiem jej zmieszania wraz z biokomponentami. Dla porównania – ta stawka w listopadzie wynosiła 152,61 zł.

Zdaniem ekspertów, początkiem nowego roku ceny za paliwo nie wzrosną w nagłym tempie z pewnych powodów. Jednym z nich są wyższe marże osiągnięte w ostatnim czasie przez różne stacje za sprzedaż paliw. Obecnie wynoszą one nawet kilkadziesiąt groszy za litr, jednakże jeszcze kilka miesięcy temu wynosiły kilkanaście groszy. Chcąc utrzymać bieżące ceny paliw trzeba stopniowe te marże obniżać.

wzrost cen paliw w Polsce VAT 2023

Ceny na stacjach benzynowych – 2022 a 2023 rok

Porównując ostatni tydzień 2022 roku wychodzi na to, że cena autogazu wzrosła nawet o 12 groszy. Okazuje się, iż powodem nie są tylko zmienione stawki podatkowe, ale również wyższe ceny dostaw tego rodzaju paliwa do wskazanej stacji.

Zarówno benzyna Pb95, jak i olej napędowy podrożały o 4 oraz 3 grosze. Zwykle ich cena za litr to 6,56 – 7,69 zł. Końcem 2022 roku w radykalny wręcz sposób obniżono ceny hurtowe, a to właśnie wpłynęło na takie zmiany.

Jeśli chodzi o ceny paliw w nowym roku, interesujące wydaje się, dlaczego nie wzrosły one w znacznym stopniu pomimo ogromnej podwyżki VAT? Cena powinna ulec zmianie o prawie 75 gr za litr paliwa. Zanim wprowadzono podwyżkę VAT to Orlen zmniejszył ceny hurtowe za paliwo.

Kiedy wzrośnie cena paliwa w 2023 roku?

Pomimo obecnej sytuacji zapewne większość kierowców zastanawia się, czy i kiedy konkretnie można spodziewać się wzrostu cen za paliwo w 2023 roku? Ceny paliw na stacjach praktycznie nie zmieniły się pomimo wzrostu VAT. To oczywiście nie oznacza, że tak wciąż pozostanie bez zmian. Decyzję o zminimalizowaniu marży przez PKN Orlen uznaje się za uznaniową, a dalsza decyzja należy do prezesa koncernu. W związku z tym, iż obniżono ceny to uznaniowo można je także podnieść. Na ceny paliw w bieżącym 2023 roku mają wpływ dodatkowo m.in. taniejąca na światowych rynkach ropa naftowa.

Warto nastawić się, że w każdej chwili cena paliw może ulec podwyżce. Czynnikami wpływającymi na tę decyzję będzie wzrost ceny ropy na światowych rynkach bądź podjęta decyzja odnośnie powrotu do większej marży dla Orlenu.

ceny paliw w Polsce w 2023 roku

W 2023 roku odbędą się wybory parlamentarne. Od tego zatem dużo zależy czy np. wzrosną ceny. Jeśli do tego dojdzie to teoretycznie polskie społeczeństwo może liczyć na to, że uda się uniknąć nagłego wzrostu cen paliwa przy wcześniejszym uwzględnieniu głównie marży stosowanej przez Orlen. W związku z tym tak może być aż do jesieni, dlatego że wtedy planowane są wybory zarówno do Sejmu, jak i Senatu.

Ceny paliw w Polsce – podsumowanie 2023

Komisja Europejska wymusiła powrót stawki VAT 23% z dotychczasowych 8%. Uważa ona, iż paliwa silnikowe nie powinna obowiązywać tak niska stawka VAT, dlatego że to nie jest zgodne z obowiązującym unijnym prawem. Pomimo tego eksperci uważają, że bieżący stabilny poziom cen prawdopodobnie utrzyma się nawet przez kilka najbliższych tygodni. Analitycy zgodnie twierdzą, iż mało realne jest to, żeby doszło do szybkiego podwyższenia średniego poziomu ceny paliw na jakichkolwiek stacjach benzynowych od 2023 roku mimo podwyżki VAT.

Podobne artykuły