Sign In

Aktualności

Najnowsze wiadomości motoryzacyjne
Najczęstsze usterki po zimie – co sprawdzić w aucie na wiosnę?

Najczęstsze usterki po zimie – co sprawdzić w aucie na wiosnę?

Przed sezonem letnim warto wykonać przegląd samochodu, aby sprawdzić czy występują ewentualne motoryzacyjne usterki po zimie. Niewątpliwe jest, że z pewnością trzeba będzie coś wymienić. Pojazd na drodze nie może borykać się z jakimikolwiek problemami, aby móc w pełni zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom ruchu. Zatem, jak zadbać o auto na wiosnę? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Motoryzacyjne usterki po zimie – od czego zacząć?

Cieplejsze dni stanowią idealny moment, aby dokonać przeglądu samochodu po sezonie zimowym. Oczywiste jest, że wymienić wycieraczki bądź olej i filtry można na placu przed domem, jednakże zaleca się, żeby dodatkowo sprawdzić pojazd w bardziej profesjonalnym miejscu, którym jest warsztat.

Pomimo tego, że w poprzednich latach nie wystąpiły bardzo srogie zimy to jednak auta zmagają się z przymrozkami, śniegiem, a nawet błotem oraz oczywiście solą. Jak zadbać o auto po zimie, żeby dobrze przygotować je na kolejny sezon? Zwykle kierowcy rozpoczynają tego typu prace od gruntownego posprzątania, a następnie umycia pojazdu. W „praktyce” można dostrzec, iż nie wystarczy tylko kosmetyka karoserii czy też odkurzanie wnętrza samochodu.

serwis auta po zimie

Jak zadbać o auto na wiosnę?

Niewątpliwe jest, że występują różne motoryzacyjne usterki po zimie. Warto zatem wiedzieć, co najlepiej sprawdzić na początku. Układ hamulcowy to z pewnością jeden z najważniejszych elementów decydujących o bezpieczeństwie. Zaleca się, aby dokładnie sprawdzić stan klocków hamulcowych oraz sprawdzić również przewody hamulcowe, tarcze i poziom płynu hamulcowego.

Następnym układem, który konieczne trzeba sprawdzić po sezonie zimowym jest zawieszenie. Oczywiste jest, iż nie może być żadnych wycieków z amortyzatorów czy też jakichkolwiek uszkodzeń w obrębie całego układu zawieszenia.

Jak zadbać o auto po zimie, aby mieć jeszcze większą pewność względem bezpieczeństwa w ruchu drogowym? Otóż nie wolno zapominać o ważnym oleju silnikowym wraz z filtrami oleju. Zarówno stanie w korkach albo jeżdżenie wyłącznie na krótkich odcinkach nie jest korzystne dla samochodu. W tej sytuacji tym bardziej należy wymienić olej, dlatego że będzie on zawierał ogromną ilość zanieczyszczeń. Przy okazji można wymienić dodatkowo filtr kabinowy, gdyż po zimie będzie on zabrudzony, co stanowi efekt słabej jakości powietrza.

Na jakie jeszcze motoryzacyjne usterki po zimie trzeba zwrócić uwagę? Z widocznych elementów samochodowych wymianie trzeba poddać wycieraczki. To od nich zależy właściwa widoczność na drogę, a są najbardziej poddawane różnym warunkom atmosferycznym. Niekiedy może wydawać się, że ich stan jest prawidłowy, jednakże w rezultacie występują drobniejsze uszczerbki, które z upływem czasu mogą tylko rysować szybę.

sprawdzanie opon w aucie po zimie

Jak zadbać o auto na wiosnę, żeby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo? Raczej zmiana sezonu kojarzy się większości kierowcom w pierwszej kolejności z wymianą opon! Wyższe temperatury przyczyniają się tylko do tego, że mieszanka zimowego ogumienia w szybszym tempie zużywa się. Zimowe opony w cieplejsze dni przebywają dłuższą drogę hamowania. Wymiana ogumienia łączy się z komfortem jazdy i znacznie większym bezpieczeństwem.

Podsumowanie

Bezpieczeństwo na drodze jest niezwykle ważne. Jak widać, po zimie należy dokładnie sprawdzić swój pojazd. Zmiana temperatury i warunków atmosferycznych w znacznym stopniu wpływa na stan techniczny auta. Najlepiej, aby motoryzacyjne usterki po zimie jak najszybciej zniwelować. Dla większej pewności można zwrócić się o pomoc do doświadczonego mechanika, który odpowiednio zajmie się tego typu zleceniem. Rezultatem tych działań będzie bezpieczna jazda.

Podobne artykuły