Jak poprawić działanie klimatyzacji samochodowej w upały? Co warto wiedzieć?
W sezonie letnim upały mogą dla wielu osób być bardzo uciążliwe choćby ze względu na gorsze samopoczucie. Pomimo tego, że klimatyzacja samochodowa jest zamontowana w niemal każdym pojeździe to nie ochłodzi ona w momencie wnętrza rozgrzanego auta kabiny pasażerskiej. Najgorsze są zapewne momenty, kiedy trzeba wsiąść do zaparkowanego na słońcu pojazdu znajdującego się na parkingu. Występują jednakże pewne sposoby, aby to zmienić i żeby klimatyzacja w upały działała w poprawny sposób. Dzięki temu można swobodniej jeździć.
Poprawa działania klimatyzacji samochodowej w upały
Kiedy na dworze jest około 30 stopni Celsjusza to po otwarciu drzwi z samochodu można poczuć przysłowiowy żar. W środku temperatura może wtedy wynosić nawet 60 stopni! Niezwykle istotne jest to, aby przed podróżą chociaż na minutę otworzyć wszystkie drzwi w aucie. Dzięki temu można zniwelować duszne powietrze w kabinie. Działanie klimatyzacji przynajmniej będzie efektywniejsze. Zaleca się również, aby wietrzyć jeszcze wnętrze samochodu podczas kilku pierwszych minut w trakcie jazdy. Odejmując w ten sposób kilka stopni w kabinie pasażerskiej, kierowca może jednocześnie uruchomić klimatyzację samochodową. Tego typu działanie będzie polegać na wtłaczaniu zimnego powietrza poprzez jednoczesne wypychanie nagrzanego w samochodzie. W pojazdach z dwiema parami drzwi zaleca się, żeby otworzyć szyby tylko w tylnych drzwiach.
Działanie klimatyzacji samochodowej można usprawnić również poprzez włączenie zamkniętego obiegu. Układ wentylacji będzie pobierał powietrze z zewnętrznej części pojazdu. Klimatyzator musi bowiem chłodzić powietrze, a następnie wtłaczać je do kabiny. W zamkniętym obiegu w układzie występuje powietrze, które zostało wcześniej już schłodzone. Następnie z każdym cyklem jest go znacznie więcej w aucie. Pasażerowie mogą zatem wreszcie przyjemniej podróżować.
Innym sposobem na polepszenie działania klimatyzacji jest przełączenie jej w tryb recyrkulacji powietrza po wstępnie schłodzeniu kabiny pasażerskiej. Dzięki temu klimatyzacja może skorzystać z tego powietrza, które zostało wcześniej schłodzone. Klimatyzacja samochodowa ma więc dużo mniej pracy do wykonania i mniejsze trudności związane z utrzymaniem wskazanej temperatury.
Klimatyzacja samochodowa – o czym należy pamiętać?
Korzystając z klimatyzacji samochodowej warto pamiętać o kilku istotnych wskazówkach. Po schłodzeniu kabiny pasażerskiej należy wyłączyć obieg zamknięty. Najlepiej jest, aby wentylować wnętrze pojazdu. Po obniżeniu temperatury i otwarciu obiegu, efektywność funkcjonowania klimatyzacji nie pogorszy się.
W pewnych przypadkach może jednakże okazać się, że klimatyzacja samochodowa jest niesprawna. Na nic zdadzą się zatem jakiekolwiek wskazówki mające na celu poprawę działania klimatyzacji, ewentualnie przyniesie ona częściową ulgę. W tej sytuacji może być winny niski stan czynnika chłodzącego w klimatyzacyjnym układzie. Problem może także wynikać z powstałej usterki klimatyzacji. Przykładem jest choćby nieszczelność albo problemy osuszacza, a nawet zużycia kompresora. W tych przypadkach konieczna jest niewątpliwie wizyta w warsztacie oraz diagnostyka wykonana przez doświadczonego mechanika.
Serwisowanie klimatyzacji samochodowej
Regularne serwisowanie klimatyzacji samochodowej jest niezwykle ważne. To przyczynia się do sprawnego jej funkcjonowania. Niestety, ale wielu kierowców zapomina o tej czynności. Mała ilość czynnika odpowiadającego za chłodzenie w układzie skutkuje słabszą skutecznością pracy klimatyzacji. Po tzw. „nabiciu” klimatyzacji samochodowej trzeba jeszcze wymienić filtr kabinowy.