Sign In

Aktualności

Najnowsze wiadomości motoryzacyjne
Nowe paliwo E10 od Stycznia 2024r

Nowe paliwo E10 od Stycznia 2024r

Od początku bieżącego roku dostępne jest już zapowiadane wcześniej paliwo E10. Posiada ono kilka istotnych zalet wpływających również na otaczające nas środowisko. Obecnie dostępne i jednocześnie nowe paliwo E10 zawiera w swoim składzie przede wszystkim wyższą zawartość bioetanolu. To z kolei wywołuje wątpliwości wśród kierowców, czy zatem mogą oni zatankować takim paliwem swój samochód? Czym dokładniej charakteryzuje się ten typ paliwa?

Czym jest paliwo E10?

Paliwo E10 posiada do 10% bioetanolu. Jest ono zmieszane z etanolem, więc dodatek stanowi alkohol, który jest produkowany z biomasy, czyli buraków, trzciny cukrowej albo kukurydzy czy też pszenicy. To zatem odnawialne źródło energii, które pochodzi z roślin. Wybierając ten typ paliwa przyczyniamy się do zwiększenia ekologiczności paliw. Wynika to stąd, iż im wyższy udział bioetanolu tym większa redukcja emisji wszelkich gazów cieplarnianych.

Bardzo często paliwo E10 jest kompatybilne z większością nowych pojazdów benzynowych. Należy jednakże mieć na uwadze także to, że paliwo E10 nie jest właściwe dla pewnych starszych modeli pojazdów, które nie były wcześniej zaprojektowane, aby pracować na paliwie z wysoką zawartością etanolu.

Paliwo E10 produkuje prawie 4% mniej energii z danej jednostki objętości. Taka czynność prowadzi do spadku mocy pojazdu i tym samym minimalizuje produkcję wszelkich szkodliwych substancji dla otaczającego nas środowiska.

paliwo E10

O czym warto wiedzieć wybierając paliwo E10?

Analizując dotychczasowe korzystanie z paliwa typu E10 choćby w Niemczech, gdzie zostało ono wcześniej wprowadzono można dostrzec, iż nie występują często problemy, które wiązałyby się z korzystaniem z nowoczesnym paliwem.

Paliwo E10 wprowadzono m.in. z myślą o poprawie bilansu ekologicznego. Kolejnym celem było dopasowanie rynku motoryzacyjnego do nowych standardów związanych ze środowiskiem. Stosowana jeszcze do niedawna benzyna Pb95 E5 jest już dostępna, ale w wyższej liczbie oktanowej, a więc występuje pod oznaczeniem Pb98.

Najnowsze zalecenia związane z paliwem E10 wskazują, żeby pamiętać o regularnym czyszczeniu układu paliwowego. Tego typu czynności pomogą usunąć wodę oraz wszelkie zanieczyszczenia z układu.

Czym różni się benzyna E5 od E10?

Zasadnicza różnica pomiędzy paliwem E10, a typem E5 obejmuje zawartość biokomponentów. Biokomponenty w nowym paliwie E10 wynoszą 10%, a w wersji E5 – max. 5. Ponadto, trzeba wskazać również na to, że etanol posiada zdecydowanie inne właściwości w przeciwieństwie do benzyny. Alkohol natomiast zawiera daną ilość wody, dlatego że jest on higroskopijny, a to może wpływać na utlenianie się aluminium.

zalety i wady paliwa E10

Paliwo E10 – jakie ma zalety?

Biokomponenty w nowym paliwie E10 są już wręcz wskazane w paliwach transportowych. Wynika to z obecnej sytuacji na świecie – stąd taka regulacja. Działanie ma na celu, żeby paliwo E10 zatrzymało albo chociaż w jakimś stopniu ograniczyło nieustanny wzrost cen paliw.

Pomimo tego, że benzyna E10 jest obowiązkowa od niedawna to już teraz można wskazać na pewne jej zalety. Jedną z nich jest to, że paliwo E10 niemal nie minimalizuje osiągów danego silnika. Dodatkowo, zarówno benzynę E10, jak i E5 można łączyć i mieszać w różnych proporcjach. Niezwykle istotne jest to, że paliwo E10 jest przyjazne dla środowiska. Dzięki temu nieznacznie redukuje ono emisję CO2. Ponadto, benzyna E10 redukuje produkcję zarówno cząstek stałych, jak i tlenków azotu. Szacuje się, iż paliwo E10 zyska większą popularność także przez to, że jest ono tańsze.

Podobne artykuły