Sign In

Aktualności

Najnowsze wiadomości motoryzacyjne
Czy instalacja gazowa w samochodzie osobowym się opłaca?

Czy instalacja gazowa w samochodzie osobowym się opłaca?

Obecnie ceny rosną tak bardzo, że nic dziwnego jest, kiedy każdy gdziekolwiek szuka oszczędności. Przykładem jest instalacja gazowa, na którą decyduje się coraz więcej kierowców. Pomimo tego, że ceny LPG również wzrastają to wciąż są nieco tańsze w porównaniu do benzyny. Autogaz to jedna z najbardziej popularnych metod na zminimalizowanie ponoszonych kosztów za paliwo. Dodatkowo, dzięki instalacji gazowej, silnik płynniej pracuje. To ważne zwłaszcza w mieście, kiedy bardzo często trzeba zatrzymywać się i ruszać, np. na światłach, skrzyżowaniach itd.

Instalacja LPG – czy można na niej zaoszczędzić?

Kierowca posiadający auto gaz może zaoszczędzić, jednakże wszystko zależy przede wszystkim od warunków, w których jeździ. Oczywiste jest, iż można najwięcej zaoszczędzić tylko wtedy, kiedy samochód jest nieustannie w trasie, gdyż dystanse, które są pokonywane na benzynie są wtedy najkrótsze.

lpg opłacalność

Czy auto gaz się opłaca?

Auto gaz to powszechnie popularne rozwiązanie wiążące się z przekonaniem, iż instalacja gazowa przynosi większą oszczędność z zakresu spalania paliwa. Kluczowe jest jednak, aby wcześniej sprawdzić, czy w danym pojeździe faktycznie LPG opłaca się. W celu takiej weryfikacji można skorzystać przykładowo z kalkulatora opłacalności. Uwzględnia się w nim cenę benzyny oraz litra gazu i średnie zużycie paliwa wraz z liczbą pokonywanych kilometrów na miesiąc, jak również koszt montażu LPG, po jakim szacunkowo czasie powinien zwrócić się koszt zamontowanej instalacji gazowej.

Warto wiedzieć, że wraz ze wzrostem przebiegu, oszczędności także będą większe. `Specjaliści uważają, że pomimo rosnących cen, montaż instalacji gazowej dalej opłaca się. Na tę decyzję wpływa przede wszystkim bieżąca cena LPG oraz ponoszone ogólne koszty instalacji gazowej. Z pewnością ta kwota zwraca się szybciej.

Opłacalność LPG, a przejechane kilometry

Zgodnie z teorią, iż instalacja gazowa opłaca się szczególnie przy większych przebiegach nasuwa się kolejny wniosek – im więcej kierowca jeździ, tym więcej może zaoszczędzić. LPG jest opłacalne głównie dla osób, które pokonują dalsze trasy. Szybkie zyski mogą oni zatem osiągnąć także podczas montażu instalacji gazowej w większych pojazdach. Mimo to, iż przeliczając ilość spalanego paliwa, spalanie auto gazu wyniesie więcej od spalania benzyny to koszty eksploatacji są praktycznie dwukrotnie niższe. Niezwykle ważne jest, aby regularnie serwisować instalację gazową. Dzięki temu kierowca nie poniesie dużych kosztów z tytułu wymiany akcesoriów potrzebnych do LPG. Szacuje się, że przy bieżących rosnących cenach zarówno autogazu, jak i benzyny, koszty z zamontowanej instalacji gazowej mogą zwrócić się nawet po 4 miesiącach zakładając, iż miesięczny średni przebieg samochodu to około 2000 km.

kalkulator LPG

Z instalacji gazowej można także skorzystać przy niższych przebiegach, jednakże nie w takim stopniu jak podczas pokonywania dłuższych dystansów trasowych. Oczywiste jest, iż w tej sytuacji zaoszczędzona suma będzie znacznie niższa porównując spalanie benzyny bądź oleju napędowego, ale mimo wszystko kierowca wtedy wyda także mniej na paliwo. Bardzo często szacuje się, że montaż LPG to oszczędność przy miesięcznych przebiegach, które nie przekraczają 2000 km. Pomimo tego, koszt montażu instalacji gazowej zwróci się, ale w późniejszym czasie. Kluczowe jest jednak, aby wiedzieć, że oszczędności będą dostrzegalne po wcześniejszym odpowiednim doborze instalacji adekwatnie do danego silnika.

Więcej informacji dot. oszczędności stosowania LPG oraz kalkulator LPG znajdziecie na witrynie naszego Partnera: Kalkulator LPG – Energy Gaz Polska.

Podobne artykuły