Jaki płyn do spryskiwaczy powinniśmy wybrać zimą?
Płyn do spryskiwaczy tak samo jak opony – należy zmienić w zależności od zbliżającego się sezonu. Zima to szczególnie ważny okres dla kierowców. W tym czasie muszą oni bowiem poświecić swojemu pojazdowi znacznie więcej uwagi, aby zwiększyć bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale również pozostałych uczestników ruchu drogowego. W tym czasie trzeba spodziewać się różnorodnych warunków panujących na drodze. Wynika to z cięższych warunków atmosferycznych. Brudne szyby mają ogromny wpływ na fatalną widoczność, która przekłada się w następstwie na niebezpieczeństwo. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając zimowy płyn do spryskiwaczy?
Zimowy płyn do spryskiwaczy – charakterystyka
Odpowiednio dobrany płyn do spryskiwaczy na okres zimowy nie może zamarzać w temperaturze wynoszącej więcej niż -20 stopni Celsjusza. Jego skład powinien zawierać m.in. alkohol. Posiada ona intensywny oraz nierzadko drażniący zapach. Obecnie na rynku są już dostępne aromatyzowane płyny do spryskiwaczy. Mają one na celu neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów alkoholu.
Zimowy płyn do spryskiwaczy musi również wykazywać odpowiednie właściwości czyszczące. Kolejnym jego zadaniem jest przede wszystkim dokładne usuwanie wszelkich zabrudzeń na szybach, smug oraz zacieków. To w dużej mierze wpłynie na właściwą widoczność, a w następstwie przełoży się na bezpieczną jazdę, która jest niezwykle ważna. Bezpieczeństwo na drodze jest ogromnie ważne, więc trzeba je nieustannie podkreślać!
Płyn do spryskiwaczy i największe błędy z nim związane
Nie zaleca się, aby w okresie zimowym korzystać z letniego płynu do spryskiwaczy. To będzie skutkować głównie jego zamarzaniem, a umycie nim szyby będzie wręcz niemożliwe. Dodatkowo, letni płyn do spryskiwaczy wywołuje zaleganie cząstek lodu w zbiorniczku, a efektem tego nieodpowiedzialnego zachowania może być nawet uszkodzenie układu spryskiwaczy.
Bardzo ważne jest, aby nie łączyć też obu płynów zimą. Trzeba mieć na uwadze, że letni płyn do spryskiwaczy minimalizuje efektywność zimowego płynu, dlatego że nie jest on tak odporny na zamarzanie. Później nie będzie też można dobrze wyczyścić szyby w trakcie jazdy, a tego raczej kierowcy woleliby uniknąć…
Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy?
Zapewne większość zwłaszcza młodych kierowców zastanawia się, kiedy jest ten odpowiedni moment na wymianę płynu do spryskiwaczy na zimowy. Zaleca się, aby jednak nie czekać na pierwsze mrozy. Trzeba zatem dokładnie obserwować zbliżające się prognozy pogody, żeby już wcześniej przygotować się w odpowiedni sposób na pierwsze spadki temperatury. Można więc już jesienią oszczędnie, bo przykładowo po 1 litrze dolewać zimowego płynu do spryskiwaczy do wskazanego ku temu zbiorniczka. Po skończeniu, będzie można natomiast w pełni uzupełnić już cały zbiornik.
Jaki wybrać dobry zimowy płyn do spryskiwaczy?
Wybierając płyn do spryskiwaczy na okres zimowy warto pamiętać o kilku ważnych wskazówkach. Jednym z kluczowych czynników jest skład chemiczny. Najlepiej, aby unikać tych płynów do spryskiwaczy na zimę, które zawierają w swoim składzie alkohol metylowy czy też inne toksyczne substancje. Najlepszy będzie płyn opierający się na bazie etanolu, dlatego że jest on mniej szkodliwy dla naszego zdrowia oraz środowiska.
Następnym czynnikiem decydującym o odpowiednim płynie do spryskiwaczy na okres zimowy jest wskazana temperatura zamarzania. Im będzie ona niższa, tym zdecydowanie lepiej. Zwykle wynosi ona do -20 stopni C.
Wybrane zimowe płyny do spryskiwaczy zawierają detergenty pomagające szybciej usunąć silniejsze zabrudzenia. One także są wskazane, aby mieć czystsze i bardziej klarowne szyby.